New York City Brooklyn Bridge
| Jigsaw Puzzles | City Collection |
|---|---|
| Product code | 6000-0662 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 14 x 10 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.67 x 19.25 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics New York City Brooklyn Bridge 1000-Piece Puzzle
The Brooklyn Bridge was built in 1884, a great feat of achievement that represented the optimism of the time that it was built. Inspiring poets and politicians alike, the long and storied history of the bridge is embedded in that of New York City, connecting the boroughs of Manhattan and Brooklyn.
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136106627
3D Controls:
Move
![]()
Rotate
![]()
Zoom
![]()
Specifications
| Jigsaw Puzzles | City Collection, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.