London Big Ben
| Jigsaw Puzzles | City Collection |
|---|---|
| Product code | 6000-0764 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.5 x 19.25 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics London Big Ben 1000-Piece Puzzle
London's House of Parliments iconic clock tower, Big Ben, is one of the most recognizable landmarks in the entire world. In 2012 the tower was renamed Elizabeth Tower in honor of Queen Elizabeth's Diamond Jubilee.
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
See other related puzzles:
3D Controls:
Move
![]()
Rotate
![]()
Zoom
![]()
UPC code: 628136607643
Specifications
| Jigsaw Puzzles | City Collection, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.