Evening Mist
| Artists | Hunter, Abraham |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Artist Series |
| Product code | 6000-0863 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.59 x 19.25 in |
Out of stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics Evening Mist 1000-Piece Puzzle
Award winning artist Abraham Hunter is one of America's premiere wildlife and landscape artists. A beautiful sunset while sitting around the campfire.
- Art by Abraham Hunter
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136608633
3D Controls:
Move
![]()
Rotate
![]()
Zoom
![]()
Specifications
| Artists | Hunter, Abraham |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Artist Series, All Jigsaw Puzzles, The Great Outdoors |
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.