The Red Pony
| Jigsaw Puzzles | American automobile Classics |
|---|---|
| Artists | Nestor Taylor |
| Product code | 6000-0956 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 14 x 10 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.63 x 19.25 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics The Red Pony by Nestor Taylor 1000-Piece Puzzle
- This colorful puzzle measures 19.25 x 26.6 in (48.89 x 67.63 cm) completed.
- Box size: 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.56 x 6 cm)
- According to historical production data provided by Marti Auto Works, red has been the most popular color. It makes up almost 21 percent of all Mustangs sold since the introduction of the Mustang back in April of 1964.
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136609562
Specifications
| Jigsaw Puzzles | American automobile Classics, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
| Artists | Nestor Taylor |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.