Minerals
| Jigsaw Puzzles | Anatomy & Science Charts |
|---|---|
| Product code | 6000-2008 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in |
| Puzzle size | 19.25 x 26.5 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
EuroGraphics Minerals 1000-Piece Puzzle- Box size: 10" x 14" x 2.37". Finished Puzzle Size: 19.25" x 26.5".
- Of the approximate 4,000 minerals, each with their own characteristic chemical composition, highly ordered atomic structure, and specific physical properties, 40 of the most well known are illustrated. These include gold, diamond, sulphur, copper and quartz.
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136620086
Specifications
| Jigsaw Puzzles | Anatomy & Science Charts, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.