Space Shuttle Launch
| Jigsaw Puzzles | Space Exploration |
|---|---|
| Product code | 6000-4608 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 14 x 10 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.5 x 19.25 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics Space Shuttle Launch 1000-Piece Puzzle
Atlantis space shuttle taking off at Cape Canaveral. The Space Shuttle became the first vehicle to not only take off for space, but also to return. Previous rockets could only be used once.
- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136646086
Specifications
| Jigsaw Puzzles | Space Exploration, All Jigsaw Puzzles |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.