Twelve Sunflowers ( Detail)
| Artists | Van Gogh, Vincent |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Fine Art Masterpieces |
| Product code | 6000-5429 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in |
| Puzzle size | 19.25 x 26.5 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics Twelve Sunflowers ( Detail) by Vincent van Gogh 1000-Piece Puzzle
- This colorful puzzle measures 19.25 x 26.6 in (48.89 x 67.56 cm) completed.
- Box size: 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.36 x 6 cm).
- Executed in Arles, this painting shows a bouquet of sunflowers in a vase. Since 1901, no retrospective van Gogh exhibition voluntarily missed to include at least one sunflowers painting.
Officially Licensed. MUSEUM QUALITY. Premium Reproduction.- Strong high-quality puzzle pieces.
- Made from recycled board and printed with vegetable based ink.
UPC code: 628136654296
Specifications
| Artists | Van Gogh, Vincent |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Fine Art Masterpieces, All Jigsaw Puzzles, Valentine's Day |
| Orientation | Vertical |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.