Son of Man
| Artists | Magritte, Rene |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Cubism |
| Product code | 6000-5478 |
| Product Type | 1000 pcs |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in |
| Puzzle size | 19.25 x 26.5 in |
In stock
USD$21.99
Product Description
Eurographics Son of Man 1000-Piece Puzzle
The Son of Man is a 1964 painting by the Belgian surrealist painter René Magritte. It is perhaps his most well-known artwork. Magritte painted it as a self-portrait.
The painting consists of a man in an overcoat and a bowler hat standing in front of a low wall, beyond which are the sea and a cloudy sky.
Officially Licensed. MUSEUM QUALITY. Premium Reproduction.- Precision-Cut Pieces: Ensuring a snug fit and hours of relaxing enjoyment
- Premium Quality: Crafted with premium blueboard and a linen finish for a durable, glare-free experience.
- Eco-Friendly: Manufactured using recycled and responsibly sourced materials.
- Art by René Magritte
- Ages: 13+
3D Controls:
Move
![]()
Rotate
![]()
Zoom
![]()
UPC code: 628136654784
Specifications
| Artists | Magritte, Rene |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Fine Art Masterpieces, All Jigsaw Puzzles, Cubism |
| Orientation | Vertical |
| Box size | 10 x 14 x 2.37 in (25.4 x 35.6 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.6 in (48.9 x 67.6 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.