Military Helicopters
| Jigsaw Puzzles | Family Oversize Puzzles |
|---|---|
| Product code | 8500-0088 |
| Product Type | 500 pcs |
| Box size | 8 x 8 x 2.37 in |
| Puzzle size | 26.5 x 19.25 in |
In stock
USD$17.99
Product Description
Eurographics Military Helicopters Large Oversize 500
Puzzle.
Take flight with Military Helicopters, a detailed 500-piece puzzle from Eurographics. This educational puzzle showcases a wide variety of combat and utility helicopters from around the world, including models from the U.S., Russia, France, Germany, and more. Each aircraft is labeled with specifications and country of origin.
With large, easy-to-handle pieces, this puzzle is a must-have for aviation enthusiasts aged 10 and up.
- Piece size: LARGE
- Precision-Cut Pieces: Ensuring a snug fit and hours of relaxing enjoyment
- Premium Quality: Crafted with premium blueboard and a linen finish for a durable, glare-free experience.
- Eco-Friendly: Manufactured using recycled and responsibly sourced materials.
- Ages: 10+
3D Controls:
Move
![]()
Rotate
![]()
Zoom
![]()
UPC code: 628136850889
Specifications
| Jigsaw Puzzles | Family Oversize Puzzles, History of Aviation, All Jigsaw Puzzles, Variety 500 Pieces, Military |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Box size | 8 x 8 x 2.37 in (20.32 x 20.32 x 6 cm) |
| Assembled puzzle size | 19.25 x 26.63 in (48.89 x 67.63 cm) |
Recommendations
© 2026 Eurographics Inc.