Starry Night
| Artists | Van Gogh, Vincent |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | The BIG Puzzle Collection |
| Product code | 8520-1204 |
| Product Type | 5000 pcs |
| Box size | 14 x 10 x 6.30 in |
| Puzzle size | 60 x 40 in |
Product Description

Eurographics Starry Night 5000
Oversize Puzzle.
Step into Van Gogh's masterpiece with the Eurographics 5000 Piece Puzzle Starry Night!
This stunning puzzle depicts one of the most famous paintings in the world, capturing the swirling night sky and vibrant village of Saint-Rémy-de-Provence. As you assemble the puzzle, you'll feel like you're transported into the painting, surrounded by the beauty and mystery of Van Gogh's vision.
The Eurographics 5000 Piece Puzzle Starry Night is a challenge for even the most experienced puzzlers, but it's also an incredibly rewarding experience. The puzzle is made with high-quality pieces that fit together perfectly, and the finished product is a work of art in itself. Whether you're a fan of Van Gogh, a puzzle enthusiast, or simply looking for a challenge, the Eurographics 5000 Piece Puzzle Starry Night is the perfect choice for you.
Read more about artist
(March 30, 1853 – July 29, 1890) One of the most enigmatic and prolific painters of the late 19th century, Vincent Van Gogh’s influence on modern art is indisputable. Despite a lifetime struggle with mental illness, Van Gogh produced over 2100 works of art, a great many of which were self-portraits. Although the broad strokes of his life are well established, most of what we know about Van Gogh, the man, is derived from the wealth of letters he wrote, mostly to his brother Theo.
✨ Highlights
- Art by Vincent Van Gogh
- The Big Puzzle Collection: 5000 pieces,
- Oversize Puzzle: 40 x 60 in (101.5 x 152.5 cm)
- The puzzle comes in 4 separate bags (1250 pieces each), that make up each quadrant of the puzzle. Assemble by quadrant or mix all 4 bags for an extra challenge.
- Precision-Cut Pieces: Ensuring a snug fit and hours of relaxing enjoyment
- Premium Quality: Made from recycled board and printed with vegetable-based inks for an eco-friendly experience.
Specifications
| Artists | Van Gogh, Vincent |
|---|---|
| Jigsaw Puzzles | Family Oversize Puzzles, Fine Art Masterpieces, The BIG Puzzle Collection, All Jigsaw Puzzles |
| Orientation | Horizontal |
| Assembled puzzle size | 40 x 60 in (101.5 x 152.5 cm) |
| Box size | 10 x 14 x 6.3 in (25.4 x 35.56 x 16 cm) |
